sauna nad džbánem


zdroj: měsíčník Veleslavín


Víte, co se děje s Vaším tělem v sauně? 


VIHTA

Metla z březových (případně jiných) větviček, která se používá ke zvýšení požitku ze saunování. Metličkou mírně šleháme tělo, čímž si prokrvíme kůži, naháníme si tak k tělu více tepla a zároveň se z metličky uvolňují vonné silice.  Březová metla uvolňuje i látky, které zlepšují dýchání. Metly jsou sušené, před použitím se namočí na cca 20 – 30 minut do horké vody. Po sauně je stačí dobře propláchnout a usušit. Používat je můžeme opakovaně, dokud je na nich listí 🙂
 

 
TOTO POJEDNÁNÍ JE VELMI AKTUÁLNÍ I V TOMTO PODZIMNÍM OBDOBÍ – MNOHO LIDÍ PO PRODĚLÁNÍ COVIDU MÁ TZV. LONG COVID, TEDY DLOUHODOBÝ POCIT ÚNAVY A JSME PŘESVĚDČENI, ŽE I S TÍMTO PRAVIDELNÁ SAUNA DOKÁŽE POMOCI:
Ačkoliv pojem „jarní únava“ patří k často vyslovovaným, těžko bychom o něm hledali lékařské pojednání. Nejde totiž ani o nemoc, ani o jednoznačně definovatelný tělesný stav, nýbrž mnohem spíše o „stav mysli“, který u většiny lidí spolehlivě nastupuje na sklonku zimy. Jarní únavou rozumíme onu zvláštní únorovou či březnovou ochablost a letargii, kterou připisujeme stresu z nedostatku slunečního svitu, přílišnému pobytu v přetopených místnostech a omezené možnosti přísunu skutečně čerstvého ovoce a zeleniny.
A jak si pomoci k překonání jarní únavy? Existuje jeden báječný  prostředek, který přináší mimo zdravotního účinku i naprosté psychické uvolnění. Jeho jméno zní saunování.

Slovo sauna pochází z finštiny a původně znamenalo jámu v zemi či ve sněhu. Až později začalo označovat typickou dřevěnou stavbu čí místnost, která se vytápěním proměňuje v horkovzdušný prostor a umožňuje člověku řádně se zpotit. V širším a úplnějším smyslu dnes saunou rozumíme saunovou lázeň, tedy spojení pobytu v horké místnosti (potírně) s následným ochlazením pod sprchou, v bazénku či přímo ve sněhu, a to v různém počtu opakování. Ačkoliv existuje i saunování v páře, pro regenerační a léčebné účely se využívá především suchého tepla.

Na úvod je třeba říci, že saunování má svá pravidla, která vycházejí jak z tradice saunové kultury, tak i z individuálních potřeb každého saunového hosta. Zdraví lidé, u se nichž při běžném zatížení neprojevují žádné patologické příznaky, se mohou saunovat bez obav. Nemocní by se vždy měli poradit s lékařem.

Věková hranice není stanovena. V našich končinách se děti nadšenců začínají saunovat zhruba od druhého roku, v severských zemích se ale lze setkat i s názorem, že do sauny patří už novorozenec, jakmile se mu po porodu zahojí pupík. Proto se i v naší sauně snažíme vyjít osvíceným rodičům vstříc a pořádáme kurzy saunování dětí již od 4 měsíců ve zvláštním režimu – teplota je nižší o cca 20 stupňů. Toto saunování probíhá vždy formou soukromého pronájmu, abychom dokázali vyhovět nastavení teploty, vhodné pro takto malé děti.

Sauna a dříve narození

Ale ani starší osoby se nemusejí saunování vyhýbat. Osobám nad šedesát let věku se jen nedoporučuje se saunováním nově začínat, pokud to nikdy před tím nezkusili a pokud by to přece jen chtěli zkusit, měli by na to jít velmi pomalu. Pravidelní návštěvníci sauny – cítí-li se zdrávi – jsou naproti tomu i ve vysokém věku omezeni pouze svými subjektivními pocity.

Hlavním cílem saunování je posilování tělesných regulačních mechanismů, otužování a posilování krevního oběhu, dýchacího systému i nervové soustavy. Zapomenout nesmíme ani na ozdravující a příznivé účinky sauny na pleť a v neposlední řadě i na psychické rozpoložení. Saunování uvolňuje a odlehčuje napětí, snižuje úzkost a svým příznivcům spolehlivě přináší pocity skutečného odreagování, čistoty a obnovy sil.

Až tedy budete hledat svůj recept na jarní únavu, nezapomeňte vyzkoušet též pravidelné saunování. A budete-li mít dojem, že s ním do vašeho života vstoupí vitalita, vyrovnanost a výrazně vyšší odolnost proti nemocem i stresu, pak vězte, že nepůjde jen o zdání a klam. Při správně nastavených parametrech saunové lázně, při dodržování regulérního postupu saunování a samozřejmě při zohlednění individuálních potřeb lze saunování pro zdravého člověka jednoznačně hodnotit jako vynikající prostředek prevence a udržení zdraví, a to zdaleka nejen v období jarní únavy.


Napsali o nás:-)

http://beranovamonika.blog.idnes.cz/c/288219/Saunovani-v-Praze.html

http://zena-in.cz/clanek/saunovani-deti-i-v-zime-je-prospesne/kategori

http://www.hravamama.cz/clanky/rodina/do-sauny-i-s-detmi/

http://www.mojetehotenstvi.cz/pojdte-si-zacvicit-pilates-v-tehotenstvi-mame-pro-vas-10-volnych-vstupenek

http://www.citybee.cz/aktuality/588-20/budte-zpoceni-7-3-nejlepsich-sauna-v-praze/


Zdravý životní styl? Nezapomínejte na zuby!

Stále více lidí se zajímá o to, jak žít lépe, zdravěji, jak pro sebe něco udělat. Není tedy divu, že se „zdravý životní styl“ skloňuje snad ve všech pádech. Začínáme si uvědomovat, že zdraví máme jenom jedno, a tak dbáme na vyváženou stravu, pravidelný pohyb a také dostatek odpočinku. Hledáme nejrůznější způsoby, které nám pomohou uvolnit se a zbaví nás přebytečného stresu, kterého je současná doba plná. Proto rádi chodíme na masáže nebo navštěvujeme sauny, jejichž blahodárné účinky jsou všem dobře známé – kromě toho, že krásně uvolní a prohřejí naše tělo, odstraní všechny škodliviny, zlepší náš imunitní systém a zvýší odolnost proti nemocem.

Všechno souvisí se vším

Při péči o tělo však někdy zapomínáme na tak základní věc, jakou je péče o ústní dutinu. Přitom právě zdravé zuby jsou symbolem zdravého člověka a znamením toho, že se jejich majiteli či majitelce ve svém těle dobře vede. Pokud vás totiž trápí zvýšená kazivost, zánět dásní nebo cítíte zápach z úst, pak je něco v nepořádku. V lidském organismu totiž všechno souvisí se vším.  Začněte s tím tedy dělat něco dřív, než bude pozdě.

Důkladná hygiena

Kromě samotného jídelníčku se na jejich stavu podílí především důkladní zubní hygiena. Přestože zubní kartáček bereme do ruky už od nejútlejšího dětství, řada z nás si ani v dospělosti neumí správně čistit svůj chrup. Důležitá je samotná technika – jemné krouživé pohyby jsou mnohem účinnější a efektivnější než hrubá síla. Nevynechejte žádnou plochu, na těžko dostupné prostory použijte mezizubní kartáčky nebo dentální nit, která by měla tvořit samozřejmou součást vaší „výbavy“.

Příroda a bylinky

Aby čištění bylo účinnější a zároveň i „chutnalo“, neobejdete se bez pasty. Dnes se velké oblibě – právě v duchu zdravého životního stylu – těší především bylinné zubní pasty, které neobsahují žádnou zbytečnou chemii v podobě barviv či pěnidel a jsou vyrobeny podle tradičních receptur. Bohužel ne vždy máme možnost a čas si po každém jídle chrup vyčistit. V případech, kdy to jednoduše nejde, je dobré mít po ruce alespoň bylinnou ústní vodu, která nejen zlikviduje všechny bakterie, ale díky léčivým rostlinkám, jako je máta, šalvěj či heřmánek také osvěží váš dech. Takže se můžete cítit sebevědomě za všech okolností!


zpět na úvod

Katalog-Odkazu.8u.cz – Největší český SEO katalog odkazů a firem.

Stránky pro živou rodinu  – www.evalabusova.cz

One Response