PRIVÁTNÍ SAUNOVÁNÍ DĚTÍ 4 MĚSÍCE – 4 ROKY

Saunování dětí probíhá vždy formou soukromého pronájmu sauny na 60 minut pro 1-4 účastníky za 1000,- Kč(tato cena je minimální a platí se i v případě pouze jednoho přihlášeného). Každý další účastník připlácí 250,- Kč.

Na saunování je potřeba se vždy rezervovat na tel. čísle 602360666 (min. 24 hodin předem).

Na privátní saunu je příchod 10-15 min. předem (ne dříve), následuje 60 minut sauny a 5 minut na převlečení.

V případě, že přetáhnete více, než 15 minut, bude Vám započteno + 250,- Kč (a totéž za každých dalších započatých 15 minut).


SAUNA  PRO  DĚTI

Pokusíme se Vám přiblížit vše, čím může sauna dětem prospět a čemu se naopak vyhýbat, aby účinek  byl co největší.

Netrpí-li dítě projevy nějakého závažného onemocnění a je-li schopno cvičit, běhat, plavat, koupat se v horké i chladné vodě, pak se nemusíme obávat. Takto schopné dítě může bez obav i do sauny. Správné saunování mu nemůže nijak ublížit ani vést k onemocnění.

Účinky saunování

Sauna je jen podpůrná procedura. Saunová lázeň  může jedině přispět k podpoře vlastních obraných sil organismu. Nejvíce se to ukázalo při sezónním výskytu onemocnění horních cest dýchacích virového původu.

Příznivý vliv saunování se projevil u dětí respiračně oslabených a u astmatiků . Zkušenost o poklesu onemocnění virovými chorobami dýchacích cest, jejich lehčím průběhu a snížení počtu komplikací u dospělých, byly již před léty důvodem k zavádění pravidelného saunování zejména v mateřských školách.

Největší význam z dlouhodobého hlediska má vzestup hladin imunoglobinu A, který se vyskytuje na sliznici dýchacích cest a zabraňuje pronikání mikrobů, jeho hladina klesá teprve 7. den po saunování, což je také důvod k pravidelnému saunování jednou za týden.

U dětí , které pravidelně navštěvují saunu, dochází k prohloubení dýchání, protože rozpuštěním a odstraněním vazkého hlenu dochází k uvolnění dolních cest dýchacích.

Sauna způsobí, že děti jsou po ní zklidněny, v dobré pohodě, mají chuť k jídlu a dobře spí.

Dalším projevem ovlivnění obranných reakcí je pokles druhu krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie.

Euforie (radostná nálada) a psychické i tělesné uvolnění (relaxace) jsou vyvolány reakcí hormonálního systému. Jeho produkty (tedy různé hormony) však vyvolávají nejenom tyto stavy. Vedou i k ústupu některých druhů bolestí kloubů a svalstva, dýchacích obtíží. Kromě toho se nově rozpoznal vliv saunové lázně na zvýšení hladiny imunitních látek tzv. imunoglobulínů.

Jakým způsobem probíhá saunování?

Při saunování kojence je bezpodmínečně nutná spoluúčast jednoho z rodičů, respektive zodpovědné dospělé osoby. Jedná-li se o saunování více kojenců, pečuje dospělá osoba maximálně o 2 kojence, které drží na klíně. Starší, dobře pohyblivé děti, které mohou vykonávat všechny úkony saunování, mohou pobývat v sauně samostatně, ovšem pod dohledem.

Mladší batolata se prohřívají zásadně jen krátce, maximálně 3 -5 minut a procedura se opakuje 2x, ale ani u větších dětí nemá prohřívání přesahovat 5 – 8 minut. Od 7 let se procedůra opakuje 3x. Teplotu prohřívárny určí saunař dle svých odborných znalostí.

1. fáze – očista a příprava

Před vstupem do prohřívárny je vždy povinné dokonalé umytí a osprchování teplou vodou. Dospělá osoba drží malé dítě v náručí, větší dítě sprchuje klasickým způsobem. Obličej se jen opláchne vodou z dlaně. Před vstupem do prohřívárny se dítě osuší.

2. fáze – pobyt v prohřívárně

Starší kojence a mladší batolata (tj. děti kolem 3 let věku) je možno uložit na textilní podložku na lehátku, ale chránit je tělem před přímým sáláním tepla z topidla a nepřikrývat je. Při neklidu dítěte je potřeba nejprve ochladit dítěti tvář a nosní vstup vlhkou žínkou nebo navlhčenou dlaní, případně z dlaně vytvořit stříšku před nosním vstupem (vlhká komůrka). Neklid dítěte se nemá prodlužovat a je nutno s ním odejít k ochlazení.

3. fáze – ochlazování

Po prohřátí se dítěti spláchne pot z povrchu těla ve sprše vlažnou vodou ( hlava a zátylí se vynechají ! ) Ochlazení může byt i vzduchem. Doba ochlazení je delší než doba prohřívání.

4. fáze – ukončení

Po krátkém osprchování vlažnou vodou osušit povrch těla a vlasy. Podat nápoj (přírodní ovocnou štávu, bylinný čaj, či vodu; kojence je nejlépe nakojit).

5. fáze – odchod domů

Po posledním odpočinku, doplnění tekutin a po pečlivém osušení těla a vlásků dítě oblékneme a můžeme opustit saunu. Vhodná je krátká procházka a poté uložit ke spánku.

 Nemoci a saunování

Kontraindikace sauny jsou nachlazení, teplota, rýma, kašel, chřipka a jakákoliv akutní nemoc.

Doporučuje se  nesaunovat dítě po nemoci a následné rekonvalescenci ještě nejméně týden po návratu do kolektivu.


V průběhu posledního kurzu jsem dostala dotaz, za jak dlouho po saunování by měly děti odcházet ven. Poradila jsem se s člověkem nejpovolanějším – nestorem saunování dětí a saunování obecně, MUDr. Antonínem Mikoláškem – pediatrem, který saunování kojenců vyzkoušel nejdříve na vlastních dětech 🙂 Zde je jeho odpověď:

K VAŠEMU DOTAZU MÁM TENTO NÁZOR:
JSEM POTĚŠEN, ŽE MATKY SAMY CHTĚJÍ SVÉ DĚTI SAUNOVAT A ŘEKNĚTE JIM, AŤ VÁM PODĚKUJÍ, ŽE PŘISPÍVÁTE ZDRAVÍ JEJICH DĚTÍ. VÁŽÍM SI  TOHO.
*
PO POSLEDNÍM PROHŘÁTÍ JE DŮLEŽITÉ DOSÁHNOUT ZÁSTAVY POCENÍ OCHLAZENÍM KŮŽE A ZASTAVENÍM DALŠÍHO POSTUPU VNITŘNÍ TEPLOTY DÍTĚTE.
JE PROTO DOBRÉ DĚTI (PODLE VĚKU) V NÁRUČI MATKY ČI SAMOSTATNĚ OSPRCHOVAT VLAŽNOU VODOU ASI 2-3 MINUTY, VYSUŠIT KŮŽI, OBLÉKNOUT A JEN CHVÍLI ODPOČINOUT,TŘEBA PO DOBU VYPITÍ VHODNÉHO NÁPOJE. NENÍ POTŘEBA DLOUHO ČEKAT V TEPLÉ MÍSTNOSTI NA OCHLAZENÍ. VNITŘNÍ TEPLOTA DĚTÍ JE  NADÁLE ZVÝŠENÁ A MOHLO BY SE OBJEVIT DALŠÍ POCENÍ, KTERÉ SPÍŠE VEDE K PROCHLAZENÍ
*
VNITŘNÍ TEPLO POSKYSTUJE VÝHODU, ŽE U DĚTÍ SE  TEPLOTA NORMALIZUJE AŽ DO DVOU HODIN A NENÍ POTŘEBA OBÁVAT SE PROCHLAZENÍ. PROTO JE VELMI DOBRÉ VYJÍT S DÍTĚTEM ZE SAUNY NA CHLADNÝ VZDUCH SE SUCHOU OBUVÍ A POKRYTÍM HLAVY A NEJLÉPE SE -PODLE VĚKU DÍTĚ- KRÁTCE PROJÍT, NEŽ SE ODJEDE AUTEM A PŘÍPADNĚ JET S DÍTĚTEM V KOČÁRKU, POKUD TO PŘIPADÁ V ÚVAHU. TENTO POSTUP JSEM APLIKOVAL U SVÝCH DĚTÍ, KDYŽ PŘED SEDMDESÁTI LETY ZAČÍNALY SVÁ SAUNOVÁNÍ. MNOHÉ NATEŘSKÉ ŠKOLY ZAŘAZUJÍ KRÁTKÝ POBYT VENKU PŘED OBĚDEM PO DOPOLEDNÍM SAUNOVÁNÍ.
*
PŘEJI SAUNOVÁČKŮM A JEJICH MAMINKÁM RADOSTNÉ SAUNOVÁNÍ A VAŠÍ PÉČI VÝDRŽ A ÚSPĚCHY A SRDEČNĚ ZDRAVÍM „KEEP SAUNING“.
MUDr ANTONÍN MIKOLÁŠEK, TČ. JEŠTĚ ŽIJÍCÍ NESTOR SAUNOVÁNÍ V ČESKU

DŮLEŽITÉ!!!

Na stránce Lázní Kynžvart najdete doporučení pro děti s astmatem a jinými respiračními chorobami.

Velmi podrobný popis účinků sauny na kojence najdete na http://www.clovecesaunujse.cz/clanek/13

zpět na úvod

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.